wstecz
Nowości
2017-11-24

Jak dbać o buty - wskazówki

Wielu z Was zastanawia się, jak należy dbać o buty, aby zachowały swoją trwałość i pierwotny wygląd przez długi czas. Przede wszystkim trzeba odpowiednio je czyścić. Zapraszamy Was do zapoznania się z kilkoma radami, które uchronią Wasze obuwie przed zniszczeniem.

Butów nie powinno się prać w pralce. Ten sposób czyszczenia obarczony jest dużym ryzykiem, ponieważ producenci nie uwzględniają reklamacji butów zniszczonych praniem mechanicznym. W dodatku wiele materiałów, takich jak zamsz, skóra czy nubuk podczas długiego namaczania mogą ulec znacznym zniszczeniom. Z kolei na butach materiałowych mogą wystąpić przebarwienia. Pralka jest najgorszym rozwiązaniem dla większości obuwia. Wyjątkiem są jedynie te buty, które mają wyraźnie zaznaczone, że można je prać w pralce, na przykład marka CIENTA. Należy wtedy wyciągnąć wkładki i sznurówki, oczyścić buty z zaschniętego błota czy piasku i włożyć je do specjalnego woreczka. Bardzo ważne jest, aby nie prać jednocześnie butów w różnych kolorach, gdyż mogą wystąpić przebarwienia.

O buty należy dbać od samego początku. Podstawą jest ich regularna pielęgnacja. Szczególnie wrażliwe są wyroby z zamszu i nubuku. Najlepiej zaimpregnować je od razu po zakupie. Błoto należy usuwać możliwie jak najszybciej suchą gąbką, a przed dokładniejszym czyszczeniem poczekać do wyschnięcia. Zamsz i nubuk wymagają czyszczenia bez użycia wody. Można stosować do tego gąbkę lub miękką szczoteczkę. Na bardziej uporczywe plamy przyda się specjalna gumka do ścierania, którą również powinniśmy używać tylko na suchy materiał.

Buty ze skóry licowej również trzeba impregnować systematycznie. W przeciwnym wypadku skóra może stać się sztywna, wyschnięta i popękana. Zabrudzenia należy czyścić nawilżoną szmatką lub gąbką, a do trudniejszych plam można użyć delikatnego środka piorącego, na przykład mydła w płynie do rąk. Najlepiej jednak stosować sprawdzone preparaty przeznaczone do skór gładkich. Najpopulajniejszymi środkami zabezpieczającymi są pasty i wszelkiego typu impregnaty ochronne. Należy ich używać na czystą, suchą skórę.

Buty ze skóry lakierowanej nie stanowią dużego problemu w czyszczeniu - używamy do nich wilgotnej szmatki. Po usunięciu brudu wycieramy skórę i polerujemy ją przeznaczonym do tego preparatem. Im częściej będziemy to robić, tym dłużej nasze buty zachowają pierwotny połysk lakieru.

Przed czyszczeniem butów z materiałów tekstylnych powinniśmy najpierw się dowiedzieć, z czego są dokładnie wykonane. Sposób czyszczenia różnych materiałów może się od siebie bardzo różnić. Niektóre można prać, lecz większości butów nie należy zamaczać w całości, a jedynie zmyć zabrudzenia mokrą szmatką z odrobiną delikatnego środka piorącego. Podobnie postępujemy z butami wykonanymi z materiałów syntetycznych. Najlepiej używać wilgotnej szmatki oraz odpowiednich do tego specyfików.

Jeśli obuwie całkowicie nam przemoknie powinniśmy wypchać je gazetami. Papier doskonale wchłania wilgoć dodatkowo zapobiegając odkształceniom materiału. Obuwia nie należy suszyć na pełnym słońcu i przy grzejniku tylko w normalnym pomieszczeniu bez dodatkowych źródeł wytwarzających ciepło. Nieprawidłowe suszenie może spowodować wypłynięcie kleju, a słońce może odbarwić.

Buty mogą posłużyć nam naprawdę długo, o ile będziemy je często impregnować i odpowiednio usuwać z nich zabrudzenia. Zamiast bezmyślnie prać buty w pralce polecamy opinie naszych ekspertów oraz preparaty pomagające zachować różnego rodzaju obuwie w czystości.

Wasze komentarze
Podziel się
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu końcowym. Za ich pomocą zbierane są informacje, które mogą stanowić dane osobowe, przetwarzamy je w celu poprawy jakości usług oraz w celach analitycznych i marketingowych - tak, aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej informacji znajdziesz na stronie Polityka Prywatności.
Zamknij
pixel